Світлотехнічна промисловість не стоїть на місці - лампи розжарювання практично зникають з ринку. Їм на зміну йдуть LED або світлодіодні лампи.

 


Давайте з Вами розберемося то таке лампи LED?

Це практично звичайна на вигляд лампа з безліччю вбудованих світлодіодів, а також напівпровідниковим кристалом на підкладці і оптичною системою.

LED або світлодіод - це прилад напівпровідниковий, який спотворює електричну напругу у світло. Від хімічного складу напівпровідника залежить спектральний діапазон випромінюваного світла.

Використання Light Emitting Diode (LED) технології в освітленні промисловості відносно нове явище. Бо висока інтенсивність пристрою стала доступна тільки в останні роки.

Переваги світлодіодних ламп – LED:

 

  1. Низьке енергоспоживання в порівнянні зі звичайним освітленням. Такий лампі потрібно 10 Вт, щоб освітити приміщення рівносильно лампі розжарювання в 100 Вт
  2. Немає ультрафіолетового випромінювання. Ультрафіолетова складова звичайного освітлення може призвести до пошкодження тканин очей.
  3. Термін служби лампи дуже довгий час, більшість виробників світлодіодів оцінює їх роботу в 40 000-50 000 годин. Якщо щодня користуватися по 5годин, то термін служби вичерпається більш ніж через 10 років.
  4. Вони екологічно безпечні в порівнянні з енергозберігаючими лампами, в яких містяться пари ртуті.
  5. Маленька вага, ударостійкість.
  6. Миттєве розігрівання.

 

 

 

Щоб були зрозумілі і доступні терміни і характеристики  використані на маркуванні лампочок, необхідно зробити короткий огляд світлотехнічних термінів. Давайте розглянемо первинні характеристики на які потенційний покупець насамперед звертає увагу. Отже, на що ми звернемо свою увагу спочатку при заміні звичайної лампочки на LED?

Потужність.
Вимірюється у Ватах (Вт або W). Чим вище потужність, тим яскравіше горітиме лампа, але при цьому буде більше витрата електроенергії.

Світловий потік.
Вимірюється в люменах (лм або Lm). Мабуть, це самий важливий і відповідальний показник лампи. Власне кажучи, саме він означає, наскільки світло буде у вашому приміщенні, тобто скільки світла "піде" від лампи назовні. Чим вище цифра, тим світліше буде.

Світлова температура.
Вимірюється в кельвінах (К). Показник кольоровості лампи, тобто того відтінку який ми бачимо і найчастіше ділимо на:

 

  • "як звичайна лампа" (приблизно 2700-3300 К), ще можуть називати теплим кольором.
  • денний (4000-4200 К), ще називають природним кольором.
  • холодний (більше 5000 К).

 

Цоколь.
Видів цоколя досить багато, але найпоширеніші у нас - це цоколь Е27 і Е14 (великий і маленький, як в народі їх звикли називати). До речі кажучи, цифри - це всього лише міліметри діаметра цоколя. На підприємствах і складах, в основному, використовують лампи з Е40 цоколем. Зараз під будь-який цоколь вже можна знайти світлодіодну лампу, що раніше було дефіцитом.

Світлова віддача.
Це комплекс показників, які можна назвати коефіцієнтом корисної дії (ККД), зокрема співвідношення світлового потоку до потужності. Відображається в лм / Вт Чим вище значення світлової віддачі, тим економічніше працює лампочка. Теоретично досяжна максимальна величина при повному перетворенні енергії у видиме світло, для білого світла становить 199 лм / Вт. Звичайна лампа розжарювання має низьку світлову віддачу - трохи більше 10 лм / Вт, що і є її основним недоліком.

Яскравість.
Вимірюється в канделах (кд або cd). Зазвичай на домашніх лампочках не зустрічається, оскільки означає саме яскравість, тобто лампа може бути яскравою крапкою, а освітленість буде слабкою. Дані по яскравості повинні бути на так званих "ходових вогнях" в авто. Чим вище цифра, тим яскравіше, але й різкувато для очей.